آخرین نظرات
  Home نام روستا

  نام و تاریخچه

   

  آیا می دانید چرا نام روستا را مهمویی گذارده اند؟ آیا ریشه ی کلمه ی مهموئی را می دانید؟ آیا خاطره یا داستانی در این زمینه شنیده اید؟

  از تاریخچه ی روستا چه اطلاعی دارید؟ آیا می دانید روستا چقدر قدمت دارد؟ آیا سندی در این رابطه دیده اید؟

  اگر اینطور است ذیل همین مطلب آن را درج کنید.

   

   

   

  نظرات 

   
  +3 حميد رضا جمالي
  در مورد نام مهموئي از افراد سالخورده شنيده ام كه صرفاً به دليل اين كه روستا در زميني مسطح و باز واقع شده نام آن را مهموئي نهاده اند. اما صحت اين استدلال و ريشه شناسي و معناي لغوي كلمه نيازمند تحقيق است.
   
   
  +10 علی میرزایی
  باسلام وعرض ادب
  اواسط دهه 30ازمرحوم حجت الاسلام استاد وادیب بزرگوارجناب آقای محمداسما عیل رضوانی مهمویی که خدای رحمتشان کنادشنیدم که فرمودند مهموئی ازواژه ی«مَهمَهَه» گرفته شده است ومهمهه به معنی بیابان است البته بنده درلغتنامه معمولی وکوچک این واژه راندیدم وباید درلغت نامه های معتبر آنراجستجو نمود.
  باتشکر از حوصله ی شما
   
   
  +4 بهروز حسنی مهموئی
  نکته جالبی بود. ظاهرا خود واژه ی مهمهه اشاره نشده اما واژه ی "مهامه" به عنوان جمع مهمهه معنا شده.

  لغت نامه دهخدا:

  مهامه . [ م َ م ِه ْ ] (ع اِ) ج ِ مَهْمَه ْ. دشتهای دوردست و زمینهای خالی و ویران .

  و جای دیگر هم اشاره شده:

  مهامه:(مَ مِ) [ ع . ] (اِ.) جِ مهمه ، مهمهه ؛ بیابان های خشک ، دشت های ویران و خالی .

  به نظر مرتبط میاد.
   
   
  +2 جمالی
  یادداشت آقای میرزایی بسیار مفید است. با این حساب آنچه قدیمیهای روستا در مورد نام می گفته اند نیز درست بوده است در واقع به دلیل واقع شدن دردشت باز یا به عبارت دیگر بیابان کلمه مهموئی انتخاب شده است. اگر بر اساس متون بتوان دریافت که کلمات مهمه و مهمهه و سایر ترکیبات در کدام دوره تاریخی رایج بوده اند می توان تخمینی در مورد قدمت روستا نیز زد.
   
   
  +2 علی میرزایی
  باسلام مجدد وپوزش
  اسم مرحوم استادرضوانی مهموئی غلامحسین می باشدوبنده نام مرحوم پدر آن بزرگوارکه اسماعیل بوده است به جای اسم ایشان نوشتم(این هم نمونه ای ازعلائم پیری)کم کم باید به نصیحت حافظ بزرگ برای خروج از میکده عمل کنم.
   
   
  +3 حسن براتی
  با عرض سلام
  درخصوص وجه تسمیه نام روستا آنچه من هم از بزرگان شنیدم از مرحوم شیخ علی سامعی که اغلب از قول مرحوم رضوانی میگفتن همین بوده که مهموئی از واژه مهمه به معنی بیابان ویاحاشیه بیابان بوده که بر اثر گذشت زمان ولهجه به مهموئی تعغیر پیدا کرده است لیکن بازهم نیاز به تحقیق وپرس وجوی بیشتری دارد
   
   
  0 حسین مومنی مهموئی
  سلام من نیز با نظرات دوستان در مورد تاریخچه و وجه تسمیه روستا موافقم و بارها همین مطالب را از بزرگان شنیده ام.هرچند جای بحث و تحقیق همچنان باقی است
   
   
  0 ناصری
  درمورد تاریخچه دقیق مهموئی اقای محمد رضا ناصری کاملا اطلاع دارند از ایشان تحقیق کنید
   
   
  +1 حسین مومنی مهموئی
  به نقل از حاج محمود فرخنده:
  به گفته یکی از روحانیون مهموئی(مرحوم رضوانی) در قدیم اسم این محل مه موی(meh moy) بوده به معنی بزرگ موی(moy) یا محل ریش سفیدان.افراد از مکانهای مختلف برای حل مشکلاتشان و مشورت با این ریش سفیدان به این محل می آمدند.
   
   
  +2 حسین مومنی مهموئی
  به نقل از حاج محمود فرخنده و محمد مومنی
  وجود آسیابهای آبی و بادی حدود 100سال پیش وجود داشته حاکی از قدمت حداقل 200 یا 300 سال قبل است.
  برخی خانواده های قدیمی عبارتند از: خسروی، ناصری، مومنی، بابایی، صباغی، اسدزاده، عابدی، اعتماد، ابدی، اسحاقی، میرزایی، حسنی، دهقانپور، صحرانورد، سامعی، حسین پور، حیدری، ملکی، اسماعیلی، آلمانی،رسولی.
   
   
  +2 حسین مومنی مهموئی
  به نقل از حاج محمود فرخنده:
  قبل از کدخدایی مرحوم فرخنده، کربلایی غلامحسین اسدزاده و حسین بابایی کدخدا بوده اندو مرحوم فرخنده بیش از 20 سال کدخدا بوده است.از جمله فعالیتهای کدخدایی مرحوم فرخنده می توان به تاسیس مدرسه مهموئی،تامین شکر (باتفاق آقای بابایی و حاج آقای وجاهت) و گندم مردم روستا در زمان قحطی و خشکسالی از دستگاههای حکومتی.
   
   
  +2 حسن براتی
  با سلام
  چیزی که امروز یعنی 18-6-90 شنیدم دو تا نظر مخالف می باشد اولین نظر از زبان اقای علی عابدی شنیدم که گفتند من در ایوان مسجد مهموئی نشسته بودم که مرحوم رضوانی هم بود واز ایشان سئوالات متعددی پرسیدم که از جمله وجه تسمیه مهموئی بود که مرحوم رضوانی گفتند مهموئی از کلمه مهمه به معنی محلی که ماه در آن به راحتی ووضوح دیده می شود می باشد که خود من با آن موافق نیستم و نظر دوم اینکه از زبان آقای محمد حسن اعتماد شنیدم که گفتند مهموئی از مهمه به معنای محل مهتران و کهتران و بزرگان است می باشد. این نظرات در جای خود قابل تامل و بررسی می باشد. براتی شهریورماه 90
   
   
  +1 حسن براتی
  بزرگان بیرجند
  آيةالله شيخ محمد حسين آيتى

  درسال 1310 قمرى (1271 شمسى( در روستاى مهموئى متولد گرديد. پس از طى تحصيلات مقدماتى در بيرجند عازم مشهد، اصفهان، و نجف اشرف شده و پس از 5 سال از دست علماى مشهور آن زمان اجازه اجتهاد گرفت. در سال 1303 به بيرجند بازگشت و تا آخر عمر يعنى سال 1350، در بيرجند صرف نظر از تدريس و موعظه واقامه نماز جماعت، آثار گران بهائى ازنظم و نثر از خود به يادگار گذاشت كه تعدادى از آنها عبارتند از :
  1- مقامات معنوى.
  2- مقامات الابرار كه شامل 5 مجلد و 15000 بيت است.
  3- بهارستان در تاريخ و تراجم رجال قاينات و قهستان كه تاكنون دوبار به چاپ رسيده است.
  4- ديوان "در غلطان" كه شامل غزليات، رباعيات، قصائد و قطعات است.
  5- "درالفريد"
  6- " شرح بركفاية آيةالله خراسانى"
  آيتى عيد سعيد نوروز رااز اعياد ملى مذهبى ايران دانسته و در يك قصيده قراء در كتاب درّ غلطان، پيدايش اين عيد را تشريح كرده و برپائى آن را همه ساله به تمام ايرانيان توصيه كرده است. ازايشان سه فرزند اناث كه به ترتيب به ازدواج شادروان دكتر محمد ابراهيم آيتى، دكتر غلامحسين رياحى و شادروان حاج شيخ محمد حسين نابغ آيتى‏درآمده اند و چهار فرزند ذكور به اسامى سرهنگ على آيتى، حجةالاسلام محمد كاظم آيتى، ابوالحسن آيتى و دكتر طاهر آيتى بيادگار مانده است. چند بيت از قصيده ايشان كه در آغاز كتاب بهارستان آورده شده نقل مى‏شود:
  هزار شكر كه از لطف ايزد دادار گرفت صورت تأليف اين مهين آثار
  ببافت كلك يكى حلّه از نسيج و حرير نسيج آن همه زركش حرير آن زر تار
  چهار باغ پر از سرو و سنبل و ريحان پراز ترانه قمرى پر از نواى هزار
  از علماى معاصر شادروان آيتى مى‏توان از آيةالله سيد حسن تهامى، آيةالله سيد كاظم حائرى، شيخ محمد على ديانى،شيخ جواد عارفى، فارابى، حجج اسلام: عرفانى، مهتدى و شهيدى نام برد.
  شايان ذكر است كه فرزند ايشان آقاى ابوالحسن آيتى كتابى تحت عنوان" خاطراتى از بيرجند و رويدادهاى مهم سياسى آن در 50 سال گذشته نوشته و درآن به تشريح محله‏هاى سابق بيرجند و شخصيت‏هاى معاصر پرداخته است دراينجا شعر ديگرى غزل گونه از شادروان آيتى در توصيف بيرجند بااستقبال از غزل خواجه شمس الدين حافظ ذكر مى‏شود:
  خوشا بيرجند ووضع دلپسندش
  خوشا بيرجند ووضع دلپسندش خداوندا نگهدار از گزندش
  نسيم باغران، عنبر شميم است مگر با مشك تر مى‏پرورندش
  كمال وعقل و هوش و فضل ودانش بخواه ازمردمان ارجمندش
  بيا جو بوى حكمت از نزارى كه خواهى جست درخاك بلندش
  هر آن صاحبدلى كايد بدين شهر به خوبى دلبران دل مى‏برندش
  ز خوبان اروپا هر كه دم زد به مژگان تير باران مى‏كنندش
  دل و جانم به يغما دلبرى برد به چشم مست و لعل نوشخندش
  نمودى صيد، آهوى دلم را بدام زلف و گيسوى كمندش
  سمرقند و بدخشان و بخارا همه بخشم بدان لعل چو قندش
  اگر روزى به‏شكّر خنده‏اى يار به‏دست آرد دل اين مستمندش
  بلى شيخ ضياء اين همت آموخت ز شعر حافظ و اندرز و پندش
  .
   
   
  +4 محمد حسین خسروی
  با عرض سلام به تمامی مهمویی های عزیزتر از جان
  امیدوارم در راهی که پیش گرفته اید و مهمویی را بتمام دنیا معرفی می کنید موفق باشید. از راه دور دستان را میبوسم. دوستان دارم محمد حسین خسروی مهمویی از اصفهان
   
   
  +5 علی محمدی مهموئی
  با عرض سلام خدمت تمامی دوستان و سروران
  از مطالب ارزنده ای که فراهم ساخته اید بسیار سپاسگزارم. امید است که این سایت بستری برای آشنایی همگان با فرهنگ و آداب و رسوم آن دیار گردد.
   
   
  +3 مدیریت سایت
  از محبتی که به ما داشتید سپاسگزاریم. امیدوارم مطالب شما را هم جهت درج در سایت و پربارتر شدن محتوای آن دریافت کنیم.
   
   
  +9 محمد رضا میرزائی
  به نظر بنده جهت درک ریشه نامها ابتدا باید به قدمت و تاریخچه مکان رفت. و البته اگر زمان با اشاره ای به ریشه کلمات، مستند باشد قضاوت درست تر خواهد بود. "ی" آخر مهموئی احتمالا منسوب به "مه موی" است. در منظومه خسرو و شیرین، منظره آب تنی شیرین در چشمه ساری چنین به نظم می آید:
  قضا را اسبشان در راه شد سست
  در آن منزل كه آن مه موي مي‌شست
  از طرفی زن نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ ایرانیان داشته است که این امر در نقاشی ها مبین است. حال این احتمال وجود دارد که "مه موی" لقب یا نام شخصیتی تاثیر گذار یا محبوب در زمان شکل گیری روستا در سالیان قدیم باشد؟ همانطور که در طول تاریخ و حتی در حال حاضر مکانهائی توسط حاکمان با القاب نزدیکانشان نامگذاری شده است. به هر حال این نظر شخصی بنده است.
  ارادتمند: محمد رضا میرزائی
  www.phytopathology.blogfa.com/
   
   
  +2 خزیمه دانشجو
  با نظر آقای محمد رضا میرزائی موافقم.
  همانطور که لقب برخی درختان زیبا، سرخ مو بوده و همچنان بجا مانده
  در ضمن راز این اسم تو کلمه مه است
  چون بسیار قدیمی و اصیل و ریشه بسیاری از لغات گذشته و حال است
  پس این نام روستا به مه که تداعی کننده ماه است ارتباط دارد یا همونطور که آقای میرزائی گفته مهمو یا ماه مو
  در ضمن در بسیاری موارد قسمتی از لقب ممکنه بی معنی باشه
  ولی مه ریشه ای و واقعی است
  از طرفی مهموئی 3 بخشیه و مهمه دو بخشی
  معمولا در گذر زمان کمتر پیش میاد که کلمه ای به کلمه با بخشهای بیشتر تقسیم بشه

  روستای اصیلی دارید

  خزیمه-دانشجوی زبانشناسی
   
   
  0 حسین کرمی
  با عرض سلام خدمت تمامی دوستان و همشهریان عزیز
  و تشکر فراوان از مدیریت سایت
  در مورد نام مهمویی ، چند سال پیش در سخنرانی یکی از بزرگان ده که در مسجد روستای دشت برگزار شده بود شنیدم که فرمودند : نام مهمویی به این واسطه بر این منطقه گذاشته شده است که در ایام قدیم عالمان و ریش سفیدان دانای زیادی داشته است بدین سبب به این منطقه مه مو یا مهموی کفته شده است نام آن عالم سخنران را دقیقاً به خاطر ندارم ولی در آن جلسه آقای اعتماد و جمع زیادی از اهالی روستا بودند که در قالب هیات سینه زنی و با مداحی حاج آقای اعتماد به آنجا رفته بودیم و مورد استقبال خوب از سوی مردم عزیز روستای دشت قرار گرفتیم.
   
   
  +2 محمد متفکر
  باسلام.نظر همه خوب بود ولی دراین جادو تا روستا به نام مهمویی هست.یکی دربخش آرین شهر که در دشت وسیع وبازی قراردارد که کلمه مهمهه را بیابان ودشت پهناور معنی کردن به نام مهمویی گازار ....ولی روستایی مهمویی واقع در3کیلومتری شهرستان قاین باداشتن 3اصله درخت سروکهنسال وقنات آبی شیرین وگوارا مصداق کلمه مه موی می شوید است واین را بیشتر علما وبزرکان روستا نیز قبول دارند
   

  اضافه‌ كردن نظر